Podczas budowy lub remontu domu należy podjąć szereg istotnych decyzji. Bardzo ważny jest wybór odpowiednich okien - zarówno pod względem ich profilu, jak i typu konstrukcji. Nasza firma specjalizuje się w sprzedaży i montażu okien najlepszych producentów. Ponieważ mogą one służyć przez długie lata warto już na wczesnym etapie budowy czy renowacji zadecydować, czy lepsze będą okna dwu- czy też trzyszybowe. Poniżej wyjaśniamy różnicę oraz wymieniamy zalety poszczególnych rozwiązań.
Na czym opierać decyzję ?
Okna dwuszybowe i trzyszybowe różnią się nie tylko wizualnie - ilością szklanych przegród. Ta cecha ma wpływ na inne parametry, takie jak przenikalność cieplna czy wygoda użytkowania. Okna różnią się również ceną - dwuszybowe modele są tańsze.
Czy wybrać okno dwu- czy trzyszybowe
Podstawową różnicą między oknami dwu i trzyszybowymi jest oczywiście ilość szklanych przegród. Jedna dodatkowa szyba znacząco zmienia parametry całej stolarki okiennej. Okna różnią się między sobą przenikalnością cieplną, komfortem użytkowania, a ostatecznie – ceną. Okna dwuszybowe są tańsze, niemniej jednak ich zastosowanie nie jest dozwolone wszędzie z punktu widzenia prawnego. Co jeszcze wyróżnia okna dwuszybowe?
Okna dwuszybowe poza konstrukcją wyróżniają się niestety gorszą termoizolacyjnością. Wedle standardów budownictwa w większości nie spełniają więc one warunków do montażu w blokach mieszkalnych czy domach jednorodzinnych. Są oczywiście wyjątki. Wedle przepisów Prawa Budowlanego okna dwuszybowe mogą być montowane w pomieszczeniach, gdzie optymalna jest niższa temperatura (i nie stosuje się ogrzewania) - np. w garażach, w piwnicach, w spiżarniach, w domkach letniskowych oraz budynkach gospodarczych. Nie ma potrzeby, a wręcz nieopłacalna jest w tych wypadkach instalacja okien energooszczędnych.
Energooszczędnie znaczy lepiej?
Okna trzyszybowe powinny być instalowane w pozostałych pomieszczeniach. Tym bardziej, że od 2021 roku wartość współczynnika przenikania ciepła w oknach w budynkach modernizowanych oraz dopiero stawianych jest określona stosownymi przepisami i nie powinna przekraczać 0,9 W/(m²K) (przy czym w oknach dwuszybowych współczynnik ten wynosi 1,2 - 1,4). Współczynnik ten pozwala określić izolację termiczną oraz bierze pod uwagę poszczególne elementy okna - obok szyb są to ramy okienne oraz sumaryczna wartość całej konstrukcji.
Oczywiście okna muszą być przede wszystkim dopasowane do konkretnego pomieszczenia, zarówno rozmiarem, jak i rodzajem konstrukcji. W ramach naszej działalności oferujemy najlepsze okna o profilu PVC, jak również z profilem aluminiowym, jedynie renomowanych marek, z gwarancją wieloletniego użytkowania (i niezawodności). Okna trzyszybowe sprawdzą się zarówno w budownictwie tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Będą też stanowić optymalne uzupełnienie dla domów pasywnych czy też domów szkieletowych drewnianych. Zastosowanie okien trzyszybowych wspomaga uzyskanie doskonałej izolacji termicznej, ale i akustycznej. Zminimalizowane zostaje również ryzyko wystąpienia zbyt wysokich temperatur wewnątrz latem. Równie istotny jest fakt, iż można obniżyć zarówno koszty ogrzewania w miesiącach zimowych, jak i wydatki na klimatyzację latem.
Okna trzyszybowe nie są rozwiązaniem pozbawionym mankamentów. Jednym z nich jest to, iż wpuszczają do wnętrza domu mniejszą ilość światła. Oprócz tego są cięższe od modeli dwuszybowych - co jednak można widzieć również jako atut, ponieważ są przez to bardziej trwałe i odporne na długotrwałe użytkowanie.
Podsumowując - budowa lub modernizacja domu to proces, który musi uwzględniać zarówno oczekiwania inwestora, jak i stosowne przepisy dotyczące ochrony środowiska. Okna trzyszybowe pozostają optymalnym wyborem wszędzie tam, gdzie konieczne jest spełnianie tych wymogów. Jednocześnie takie rozwiązanie pozwala na osiągnięcie w budynku komfortowych warunków.